А про кам’янецькі витоки ролі Офелії Лідія Липковська сама писала в мемуарах: "Якось, під час великої перерви, розпустивши волосся і зробивши "безумні очі", принаймні мені так здавалося, я почала виконувати сцену безумства Офелії. В класі зібралося більше 30 дівчаток. Я так ввійшла в роль, що плакала справжніми сльозами, а припадками безумства лякала учениць, що спостерігали за моєю грою з великою цікавістю... Можливо, в розвитку драми я би дійшла до найвищої кульмінаційної точки, якби, відступаючи назад, не потрапила в обійми начальниці гімназії... Через декілька років я, виконуючи роль Офелії в паризькому “Гранд-опера” часто в сцені безумства Офелії бачила хоча на мить себе серед класу гімназії і цю сцену з начальницею на чолі, себе заточену під арешт”.
Через декілька років на зустрічі з ученицями Маріїнської гімназії в Кам'янці-Подільському Липковська побачила в кабінеті тієї ж начальниці свій портрет.
При цьому не можна не зауважити, що Кам'янець-Подільська Маріїнська гімназія була одним з найкращих жіночих учбових закладів України і переконливим підтвердженням того є свідчення сучасників про високий рівень освіти самої Липковської, її літературні успіхи.
Саме в Кам'янці-Подільському відбулася подія, яка змінила особисте життя Лідії Липковської і мала вплив на її творчу кар’єру. У віці 17 років вона закохується в молодого кам'янчанина Христофора Маршнера – студента східних мов Петербурзького університету. В дусі романів того часу, проти волі батьків, Лідія Липковська одружується з ним і виїжджає до Петербургу.
23 серпня 1903 року під прізвищем Маршнер Лідія Яківна вступає до Петербурзької консерваторії. Свій вибір вона зробила проти волі чоловіка, і, можливо, тому, ступаючи на артистичний шлях, Лідія Яківна повернула собі прізвище Липковської. Вже в 1906 р. після виконання ролі Джильди в опері Джузеппе Верді “Риголетто” це ім'я стає відомим всій театральній громадськості Росії. По-різному складалася артистична кар'єра Липковської, її стосунки з театральними чиновниками, антрепренерами, але при цьому вона завжди мала успіх у публіки, яка кожну партію в виконанні актриси оцінювала як тріумф.
У 1909 р. з участі в "Руському сезоні" в Парижі починається всесвітня слава української співачки. Гастролі в містах Європи, Північної Америки, Японії, Китаю, Австралії, Нової Зеландії, Єгипту чергувалися з виступами в Петербурзі, Москві, Києві. Але серед усіх країв, в яких їй вдалось побувати, Липковська найкращим вважала "рідну Малоросію'', завжди прагнула завітати до батьківської домівки, зустрітися з родиною, друзями. Найпоетичніші рядки в її мемуарах присвячені рідному краю: "Весна була рання, коли я приїхала. Одягнувся наш сад в весняне вбрання, чарівні трелі пташок і сонця яскраве світло надсилали мені свої вітання. Біля вікна моєї кімнати ріс бузок і пахучий кущ рози, куди щовечора прилітали солов'ї давати свій концерт". При зустрічах з родиною, друзями завжди була присутня музика: "Мій батько був дуже музикальним, грав на скрипці і склав з селянських дівчат і хлопців гарний хор – він знався в хороших голосах – відзначав, що мій голос розвився, став сильнішим – я співала під акомпанемент цього хору багато українських пісень і церковних наспівів, з яких п’ятиголосне “Господи помилуй" було моїм улюбленим і викликало захоплення."
Кожного разу Липковська із задоволенням виступала з концертами в маленьких містечках Поділля, Бесарабії, Буковини, завжди мала теплий прийом в місті своєї юності. Здавалося, талант актриси не мав кордонів, аж поки їх не проклала жовтнева революція 1917 року. У вирії подій другої Світової війни 1941-1944 р.р. життєва доля відносила Лідію Липковську все далі і далі від Батьківщини.
Померла Лідія Липковська 22 березня 1958 р. в Бейруті на 74 році життя.
Сучасники не обходили увагою творчість співачки: біографи, критики, журналісти, поети і письменники прагнули збагнути, в чому сила її таланту: відповідь на це запитання дав близький друг Лідії Липковської російський поет Ігор Сіверянин у вірші "Певица лилий полей Сарона" (1909 р.):
"Певица лилий полей Сарона
Тебе корона! К тебе у трона
Сойдутся мира всего пути –
Лишь захоти!
Полей Сарона певица лилий!
Тщета воскрылий,
Тщета усилий...
Мы не достигнем твоих высот –
Снесет, снесет!..
Да воцарится
Цариц царица,
Сарона лилий полей певица!
В хитоны солнца возоблекись,
Балькис!"
На жаль, на Україні ім’я великої співачки ХХ ст. не вшановане належним чином.
Матеріали про Лідію Липковську мають зайняти належне місце в експозиції майбутнього
музею Хотина.
БІБЛІОГРАФІЯ
1. Арабаджиу Р. Судьба примадонны. Воспоминания и документы о жизни и творчестве Л.Я.Липковской. – Кишенев: Литература артитике, 1987.
2. Сисак І.В, 3 Історії Кам'янець-Подільської маріїнської жіночої гімназії (1867-1917 рр.) // 0світа, наука і культура на Поділлі. Збірник наукових праць. –Т.І. – Кам'янець-Подільський, 1998.
3. Печенюк М. Музиканти Кам’янеччини. – Хмельницький: Поділля, 2003.
4. Житкевич А. Чарівна Кармен. // Прапор Жовтня, 20 листопада 1971.
5. Ковнер О. Сонця золота радість. // Прапор Жовтня, 1 березня, 1986.
Ганна КІВІЛЬША
завідуюча науковим відділом НІАЗ “Кам’янець”,
м.Кам’янець-Подільський
"Не зважаючи на те, що співачці довелося емігрувати, вона ніколи не забувала своє коріння і, за спогадами друзів, дуже сумувала за Батьківщиною. Коли наприкінці 20-х років приїжджала на гастролі в колишній СРСР, то Лідію Яківну захоплено зустрічали не тільки в Ленінграді, Москві, але й в Україні — Харкові Одесі, Катеринославі, Севастополі, Києві. Липковська виступала в традиційному класичному репертуарі і була чудовою Наталкою в «Наталці Полтавці» Лисенка."
Григорій Заславець, © газета "День", №75, (2009)
Сцена божевілля Лючії (Ці палаючі свічки - Ardon gl'inscensi), запис 1911 р.
Дует дон Жуана та Церлини (За руки взявшися йдемо - La ci darem la mano), запис 1911 р.
Дует Розіни та Фігаро (Я хочу тобі сказати - Dunque io son), запис 1911 р.
Молитва Тоски (Vissi d´arte), запис 1912 р.
Дует Гамлета та Офелії (не вір світлу зірок - Doute de la lumiere), запис 1914 р.
Арія Розіни (Голос так сладко пел - Una voce poco fa), запис 1912 (перевидано "Мелодія",1985)
Немає коментарів:
Дописати коментар